Насилства и пукање! Драматично видео од Косово: Војници на КФОР лежат повредени на улица

Точка

30/05/2023

15:46

5.212

Големина на фонт

а а а

Повредени припадници на КФОР можеле да се забележат за време на протестите лежат повредени на улиците во Звечан, кратко по интервенцијата на мировната мисија.

Радио Слободна Европа пишува дека припадниците на КФОР интервенирале откако претходно ги предупредиле демонстрантите.

Потсетуваме, српското население во Косово протестира против новоизбраните градоначалници во општините на северот на Косово.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ во својата вонредна прес-конференција кажа дека повредени 52 Срби, од кои тројца потешко и 41 припадник на КФОР.

Приложеното видео е оригинално објавено вчера.Спонзорирани линкови

Маркетинг