ФБИ откри документи, во осумдесетите имало план за ликвидација на кралицата Елизабета Втора

Точка

26/05/2023

10:17

2.354

Големина на фонт

а а а

Англиската кралица Елизабета Втора, која почина минатата година, се соочила со потенцијална закана за атентат за време на посетата на САД во 1983 година, наведено е во новообјавените документи на ФБИ.

Федералното биро за истраги објави документи поврзани со патувањата на покојната кралица во САД. Тие покажуваат како ФБИ, кое помогна да се осигури безбедноста на кралицата за време на нејзините посети, беше загрижено за заканите од Ирската републиканска армија (ИРА).

Според пријавата, полицаец кој посетил ирски паб во Сан Франциско ги предупредил федералните агенти за повик од човек што го сретнал на местото на настанот. Полицаецот рекол дека мажот му рекол дека бара одмазда за неговата ќерка, која била „убиена од гумен куршум во Северна Ирска“, објави Би-Би-Си.


Заканата дошла на 4. февруари 1983 година, еден месец пред посетата на кралицата Елизабета Втора и нејзиниот сопруг принцот Филип на Калифорнија.

„Тој сакаше да се обиде да и наштети на кралицата Елизабета и ќе го стореше тоа или со фрлање предмет од мостот Голден Гејт на кралската јахта кога ќе дојде под мостот, или ќе се обидеше да ја убие кралицата Елизабета за време на нејзината посета на националниот парк Јосемити.“, се вели во документот.


Објавени документи на 102 страници

Како одговор на оваа закана, Тајната служба планирала „да ги затвори патеките на мостот Голден Гејт додека се приближува јахтата“. Не е јасно какви мерки се преземени во Јосемити, но посетата се одржала. ФБИ не објави детали за апсењата.

Документите од 102 страници беа објавени на веб-страницата на ФБИ во понеделникот, по барањето за Законот за слобода на информации поднесено од американските медиуми.


Кралицата била во Њујорк во 1976 година за да ја прослави американската двестегодишнина, а документите откриваат дека на пилот му била упатена покана да лета со мал авион над Батери Парк со натпис „Англија, губи се од Ирска“.

Досиејата покажуваат дека ФБИ останал сконцентриран на тоа што го сметал за реална закана за кралицата.

Нејзиниот братучед Лорд Маунтбатен бил убиен во бомбардирање на ИРА во близина на брегот на округот Слајго, Ирска, во 1979 година. Пред личната посета на покојната кралица на Кентаки во 1989 година, внатрешниот меморандум на ФБИ гласел: „можноста за закани за британската монархија е секогаш присутна од Ирската републиканска армија (ИРА)“.
Спонзорирани линкови

Маркетинг