(Видео) Автомобил се заби во резиденцијата на британскиот премиер

Макфакс

25/05/2023

20:07

1.547

Големина на фонт

а а а

Автомобил удри во ограда на Даунинг стрит, каде се наоѓа канцеларијата и резиденцијата на британскиот премиер Риши Сунак, соопшти денеска лондонската полиција, додавајќи дека еден маж е уапсен поради опасно возење.

„Околу 16:20 часот автомобил удри во оградата на Даунинг стрит во улицата Вајтхол. Вооружени полицајци уапсија маж на местото на настанот под сомнение за казнено дело и опасно возење“, соопшти полицијата.

Се додава дека нема извештаи за повредени. Полицијата соопшти дека истрагата се уште е во тек.

Полициски кордони се поставени долж Вајтхол, главната сообраќајница кај Даунинг стрит каде се наоѓаат неколку владини оддели.Спонзорирани линкови

Маркетинг