Најчевска: Секој судија што учествува во застарувањето на случаи со високи функционери е криминалец како Мијалков

Макфакс

30/03/2023

19:40

1.365

Големина на фонт

а а а

Секој од судиите кои учествуваа во застарувањето на овој и сите други случаи на високи функционери е криминалец на исто рамниште со Мијалков, пишува на социјалните мрежи професорката, Мирјана Најческа.

Во коментарот наведува: „Додека не се ослободиме од овие судии нема да можеме да мрднеме од дното. И секој висок функционер кој ќе спомне дека работи на владеење на правото и воспоставување на правната држава е криминалец кој шурува со Мијалков. Од прв до последен“.

Со реакција се јави и министерот за правда Кренар Лога кој изјави дека жали што се дозволило да застари предметот.

Кога стапил на функцијата предупредил и побарал поефикасни мерки за спречување на застарување на судските предмети преку одложувања на судските процеси, рече Лога.

Во судот денес поради неуредна покана за обвинетите и адвокатите, се одложи јавната седница за предметот „Титаник 2“. Следното рочиште беше закажано за 13 април, а делото на Мијалков застарува една недела претходно.

Случајот „Титаник 2“ за изборните нерегуларности двапати влезе во судница во Кривичниот суд и вторпат во Апелација. Мијалков се гонеше за примање награда за противзаконито влијание.
Спонзорирани линкови

Маркетинг