Де Хеа ја одбил понудата за нов договор

Макфакс

30/03/2023

15:46

2.519

Големина на фонт

а а а

Давид Де Хеа веројатно ќе го напушти Манчестер јунајтед во летниот преоден рок. Шпанецот на „Олд Трафорд“ пристигна во 2011 година од Атлетико Мадрид. Неговиот договор со „црвените ѓаволи“ истекува на крајот од оваа сезона, а доколку не го продолжи, ќе замине како слободен играч.

Раководството на Манчестер јунајтед на почетокот на оваа сезона не планираше да му понуди нов договор на Давид Де Хеа, но голманот импресионираше со своите игри оваа сезона и Ерик Тен Хаг се уште го сака во тимот.

Де Хеа добил понуда за нов договор, која експресно ја одбил. Планот на Манчестер јунајтед е да го заджи Де Хеа за значително помала плата. Со неделна плата од 425.000 евра, голманот е еден од најплатените фудбалери во Премиер лигата.

Иако Де Хеа ја одби првата понуда за продолжување на договорот, според шпанскиот „Мундо Депортиво“. во клубот веруваат дека можат да го убеди голманот да потпише нов договор.

Доколку Де Хеа сепак реши да замине, клубот веќе има замена за него. „Фихајес“, тврди дека менаџерот Тен Хаг сака да го види на голот на Јунајтед, сонародникот на Де хеа од Брентфорд, Давид Раја.

Де Хеа е еден од најдобрите играчи на Јунајтед оваа сезона. На 18 од 42 натпревари во сите натпреварувања сезонава тој не прими гол.Спонзорирани линкови

Маркетинг