Почина легендата на Хајдук, Петар Надовеза

Макфакс

19/03/2023

12:43

1.791

Големина на фонт

а а а

Легендарниот поранешен фудбалер, тренер и спортски директор на Хајдук, Петар Надовеза по долго боледување почина на 81 години, потврди клубот од Сплит.

Поранешниот напаѓач 10 години беше фудбалер на Хајдук, четири пати беше тренер на тимот, последен пат во шампионската сезона 2003/04. Тој пристигна во Сплит од Шибеник во 1963 година и трипати го освојуваше Купот на Југославија, а во 1971 година стана шампион со Хајдук. Тој двапати беше најдобар стрелец во Југославија во 1966 и 1971 година.

Тој имаше само еден настап за репрезентацијата на Југославија, а како тренер на „билите“ го освои Купот на Југославија во 1984 година, Хрватскиот куп во 2000 и претпоследната шампионска титула на Хајдук во 2004.Спонзорирани линкови

Маркетинг