УФЦ: Едвардс пак го победи Усман, Гетџи го „суреди“ Физиев

Макфакс

19/03/2023

09:55

18.256

Големина на фонт

а а а

Лион Едвардс со фантастична тактичка борба стигна до победа во пет рунди над Камару Усман за да ја одбрани својата титула во велтер категорија на УФЦ 286 во Лондон, носен од поддршката на публиката.

Едвардс успеа да ги издржи сите обиди на Усман да го пренесе мечот на подот, и ги упати посилните удари во пресметката, за да дојде до 48:46, 48:46, 47:47 победа. Тој „преживеа“ и казна од одземање на поен во третата рунда за држење на кафезот. Следни противници на Едвардс најверојатно ќе биде Колби Ковингтон.

Во вториот главен меч во Лондон, Американецот Џастин Гетџи успеа да го издржи силниот старт на противникот за да го победи на поени Рафаел Физиев. Физиев имаше далеку подобр стаарт на мечот, со повеќе удари, но Гетџи успеа да се врати во послената рунда, која му ја донесе победата на поени.Спонзорирани линкови

Маркетинг