Естанге: Јас сум за универзалност на Игрите, но ИОЦ ќе одлучи за Русите и Белорусите

Макфакс

03/02/2023

21:28

18.848

Големина на фонт

а а а

Шефот на организациониот комитет на Олимпијадата во Париз 2024, Тони Естанге вели дека Интернационалниот олимписки комитет (ИОЦ) одлучува кој ќе учествува на Игрите, по барањето на Украина да не им се дозволи настап на руските и белоруските спортисти ниту под неутрално знаме.

Естанге, кој е трикратен олимписки шампион во кајак на диви води, вели дека сака Олимпијадата да продолжи да биде симбол на „универзалност“, односно дека Русите и Белорусите треба да бидат на Игрите, но дека одлуката ја носи ИОЦ.

„Париз 2024 не одлучува за тоа кој ќе учествува на Игрите, тоа го прави ИОЦ, и Интернационалниот параолимписки комитет (ИПЦ). Интернационалните федерации имаат свои правила“, вели Естанге.

Претходно и од канцеларијата на францускиот претседател, Емануел Макрон потврдија дека тој го поддржува правилото за настап на сите спортисти под неутрално знаме. Од друга страна Полска бара „коалиција“ од 40-тина земји кои ќе побараат бојкот на Русија и Белорусија.Спонзорирани линкови

Маркетинг