Номинации за Оскар 2023: „Elvis“ и „Avatar: The Way of Water“ во борба за најдобар филм

Точка

24/01/2023

17:30

3.834

Големина на фонт

а а а

Објавени се номинациите за овогодишните Оскари, кои ќе се одржат на 13 март во Лос Анџелес.

Номинирани за најдобар филм: „Elvis“, „Avatar: The Way of Water“, „The Bansheens of Inisherin“, „Everything Everywhere All At Once“, „The Fabelmans“, „Tar“, „Top Gun: Maverick“, „Triangle Of Sadness“, „Women“.

За најдобра главна машка улога се борат: Остин Батлер („Elvis“), Колин Фарел („The Bansheens of Inisherin“), Брендан Фрејзер („The Whale“), Пол Мескал („Aftersun“), Бил Најхи („Living“).

За најдобра главна женска улога: Кејт Бланшет („Tar“), Ана Де Армас („Blonde“), Андреа Рајзборо („To Leslie“), Мишел Вилијамс („The Fabelmans“), Мишел Јео („Everything Everywhere All At Once“).

За најдобар режисер: Мартин Мекдонах („The Bansheens of Inisherin“), Даниел Кван и Даниел Шајнерт („Everything Everywhere All At Once“), Стивен Спилберг („The Fabelmans“), Тод Филд („Tar“), Рубен Остлунд („Triangle Of Sadness“).

Најдобар странски филм: „All Quiet On The Western Front“ (Германија), „Argentina, 1985“ (Аргентина), „Close“ (Белгија), „EO“ (Полска), „The Quiet Girl“ (Полска).

Останатите номинации погледнете ги ТУКА.
Спонзорирани линкови

Маркетинг