Битиќи се сретна со новата претставничка на УСАИД, Џери Дајбл

Макфакс

04/10/2022

17:27

1.151

Големина на фонт

а а а

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи имаше средба со в.д. Шефот на мисијата во амбасадата на САД во Скопје, Ерик Мејер и новата претставничка на канцеларијата на УСАИД во Република Северна Македонија, Џери Дајбл на која разговараа за интензивирање и продлабочување на меѓусебната соработка.

„ Преку УСАИД – Агенцијата за меѓународен развој на САД, досега е обезбедена многу значајна помош за развојот на претприемништвото, подобрување на конкурентноста, поефикасна работа на јавната администрација и подобрување на деловното опкружување, реформите во областа на правдата, борбата против корупцијата, односно континуирана поддршка во реализацијата на реформската агенда на нашата земја.

Северна Македонија и САД се стабилни стратешки партнери во заедничките заложби за безбедност, слобода и демократски просперитет во регионот“ соопштија од владината прес служба.Спонзорирани линкови

Маркетинг