Сите европски земји ќе стравуваат! Кина со сериозно предупредување до САД: Нема да има безбедност ни за Украина, ни за светот

Точка

04/10/2022

09:55

7.203

Големина на фонт

а а а

Кина предупредила дека САД би можеле да се соочат со сериозни последици, вклучувајќи и нуклеарна војна, ако на Украина и биде дозволено да се приклучи кон Северноатлантскиот сојуз (НАТО).

„Сите европски земји ќе треперат под сенката на можната нуклеарна војна“, предупредил Пекинг во неделното издание на државниот „Global Times“ пренесува „Daily Mail“.

„Во тој случај нема да има безбедност за никого, ни за Украина, ни за светот. Наместо да тежнее кон решенија за ставање крај на судирите, Вашингтон, од почетокот и од почетокот, покажува дека САД одат во друга насока – разгорувајќи војна“, се наведува.

Претседателот на Украина Володимир Зеленски го повторил барањето таа земја да пристапи кон Алијансата откако Русија најавила анексија на четири украински региони.

Запрашан за барањето на Зеленски да се забрза членството на Украина во НАТО, американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливен рекол дека не е вистинско време и дека пријавата треба да се разгледа во некое друго време.

Кина ја повикала западната алијанса во целост да се повлече од источна Европа.
Спонзорирани линкови

Маркетинг