Реал Мадрид има проектиран план: За две години Ерлинг Халанд доаѓа на „Бернабеу“

Макфакс

30/09/2022

07:20

2.206

Големина на фонт

а а а

Еден од најголемите фудбалски клубови во светот, Реал Мадрид, направи план да го доведе еден од најдобрите напаѓачи на денешницата, Ерлинг Халанд. Планот е готов, а неговата реализација е проектирана за две години.

Како што пишува шпански „АС“, Реал Мадрид планира во своите редови да го доведе еден од најдобрите напаѓачи на денешницата и играч на Манчестер Сити, Ерлинг Халанд. „Кралскиот клуб“ е подготвен да одвои 180 милиони евра за него.

„Бидејќи не го исполни сонот да игра за „кралевите“, во договорот со „граѓаните“ стави клаузула дека може да го раскине договорот во летото 2024 година, а откупната клаузула е 180 милиони евра. Тоа е датумот кој Реал го одреди за почеток на операцијата „Потписот на Халанд“. Тоа е висока, но разумна сума за квалитетен стрелец. За две години тој ќе биде целосно подготвен да го замени Бензема“, пишува „АС“.Спонзорирани линкови

Маркетинг