Мекларен во ново руво на трките во Азија

Макфакс

27/09/2022

15:48

19.419

Големина на фонт

а а а

Болидите на Мекларен ќе имаат нов дизајн на трките во Формула 1 во Сингапур и Јапонија.

Причина за тоа е враќањето на овие две патеки во календарот по три годишна пауза. Трките во Марина Беј и Сузука беа откажани во 2020 и 2021 година поради пандемијата на коронавирус.

Британскиот тим заедно со партнерските компании направи нов надворешен изглед на моделот „MCL36“, кој ќе го возат Ландо Норис и Даниел Рикардо.

Според претставникот на Мекларен, „новиот модел е комбинација на нови технологии од регионот, а изгледот е инспириран од панорамата на Сингапур и Јапонија“.

Следната трка во Формула 1 е во Сингапур на 2 октомври.Спонзорирани линкови

Маркетинг