(Фото) Најмладата жртва во масакрот во Цетиње е 8 годишно момче, највозрасниот имал 81 година

Макфакс

13/08/2022

13:24

4.667

Големина на фонт

а а а

Во масакрот што се случи вчера во Цетиње, во кој Вук Бориловиќ (34) од овој град уби десет лица, по што беше ликвидиран, загинаа членови на вкупно пет семејства, меѓу кои и две деца.

Денеска беше соопштен идентитетот на жртвите во вчерашниот масакр. Најстарата жртва имала 81 година, додека најмладата имала само 8 години.


Данијела Радуновиќ (51), Александра Радуновиќ (52), Милан Митровиќ (37), Рајко Дрецун (56), Димитрије Дрецун (81), Даница Дрецун (74), Горан Ѓуришиќ (54), Наташа Пејовиќ Мартиновиќ (35), М.М. (11) и М.М. (8).


Тие биле убиени со ловечка пушка од Бориловиќ, кој потоа, како што се претпоставува, бил убиен од сограѓанин за да се спречи натамошен масакр.

Телата се испратени на обдукција синоќа, соопшти по истрагата Андријана Настиќ, дежурен обвинител на ВДТ во Подгорица.


Директорот на полициската управа Зоран Брѓанин изјави дека според засега познатите околности вчера околу 15 часот и 30 минути триесет и четиригодишниот Вук Бориловиќ од Цетиње пукал во семејство чии членови престојувале во становите. од неговата куќа како станари во населбата Медовина.

Во таа прилика со ловечка пушка им ги одзел животите на две деца – на возраст од осум и единаесет години и ја ранил нивната мајка, која набрзо им подлегнала на повредите.


Потоа излегол и со истото огнено оружје пукал кон жителите на оваа населба, при што усмртил уште седум лица, а ранил шест“, вели жителот на Брѓан.

По повод трагедијата што се случи во Цетиње, во Црна Гора е прогласена тридневна жалост.
Спонзорирани линкови

Маркетинг