(Видео) Дали на светот му се заканува полоша катастрофа од Чернобил? Облак од чад се шири над нуклеарката во Запорожје

Точка

12/08/2022

11:09

6.916

Големина на фонт

а а а

Русија и Украина продолжуваат меѓусебно да се обвинуваат нападот на нуклеарката во Запорожје, а од најголемата електрана во Европа на социјалните мрежи се шири и видео.

На видеото се гледа облак од чад којшто според зборовите на очевидците, доаѓа од правец на електраната.

„Ројтерс“ пренесува дека генералниот секретар на ОН, Антониот Гутераш, поради тоа предложил електраната во Запорожје да прогласи дел од подрачјето околу себе како демилитаризирана зона.

Енергоатом, украинската агенција која управува со четири нуклеарни електрани во земјата, соопштила дека во четвртокот нуклеарната електрана Запорожје била нападната пет пати и дека некои од ракетите паднале во близина на просториите во кои се чува радиоактивен отпад.


Руската новинска агенција „TASS“ пишува дека официјалните лица кои ги поставила Русија изјавиле дека Украина испалила два проектила кај електраната и пречела во примопредавањето на смените.

Катастрофа како Чернобил

Гутераш во четвртокот ги прозвал двете земји да престанат да ја напаѓаат фабриката.

„Тој објект не смее да се користи во воени цели. Итно мора да се воспостави демилитаризирана зона за обезбедување на подрачјето околу електраната“, изјави генералниот секретар на ОН.

Русија во март ја зазеде електраната во Запорожје. Руските сили и натаму ја чуваат електраната, а внатре работат украински експерти.

САД го поддржа предлогот подрачјето околу електраната да се прогласи за демилитаризирана зона и официјалните лица од Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да ја посетат нуклеарната електрана.

Василиј Небензи, руски гласноговорник при ОН изјавил дека на светот му се заканува катастрофа како онаа во Чернобил и дека официјалните лица на МААЕ би можеле да дојдат во електраната во Запорожје во текот на август.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски бара Русија да ја предаде електраната на Украина

„Нуклеарната безбедност на Европа може да се постигне само со целосно повлекување на руските сили од објектот Запорожје и нејзино враќање на Украина“, изјавил Зеленски.

Министерството за надворешни работи на Франција соопштило дека однесувањето на Русите го зголемува ризикот од несреќа со потенцијални катастрофални последици.

Киев ја обвинува Москва дека ги позиционирала своите сили околу фабриката и дека украинските сили не можат да ги нападнат. Москва, од друга страна, го обвинува Киев за ракетирање на електраната.

Украина се подготвува за трагедија

Претходно, украинскиот министер за внатрешни работи дека Украина мора да биде подготвена за секое сценарио во врска со нуклеарната електрана Запорожје по руска контрола, која гарантира, а луѓето се евакуирани од негово опкружување.


Официјалните лица на Украина и Русија се обвинуваат едни со други за нова рунда гарантираат нуклеарна електрана, најголема во Европа која се наоѓа на југот од Украина.

„Од денес, електраната не е само во рацете на непријателот туку и во рацете на необразованите експерти кои потенцијално можат да дозволат да се случи трагедија“, изјавил министерот за внатрешни работи Денис Монастирски во интервју за „Ројтерс“.

„Секако, тешко е да го замислите нивото на трагедијата кое ќе настапи доколку Русите ги продолжат своите активности тука“, изјавил тој.

Украина во последните денови предупредила на нуклеарна катастрофа од чернобилски тип.

„Тоа за нас значи дека мора да се подготвиме за секакво сценарио. Државните служби за вонредни ситуации заедно со Министерството за внатрешни работи и Министерството за регионот, разговараат за различни сценарија кои се потребни, вклучувајќи и прашање на евакуација“, изјавил Монастирски.
Спонзорирани линкови

Маркетинг