Ова никогаш не се случило во историјата на Америка! Историчар за упадот на ФБИ во резиденцијата на Трамп: „Ова е чудно и ужасно“

Точка

09/08/2022

14:03

3.294

Големина на фонт

а а а

Историчарот Мајкл Бешлос, упадот на ФБИ во резиденцијата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп го опишал како нешто што никогаш претходно не се случило во американската историја.

Појавувајќи се во емисија, Бешлос ги поканил гледачите да застанат за момент и „да погледнат колку е ова чудно и ужасно“.

„Никогаш во историјата немало потреба ‘да се пумпа стомакот’ на американскиот претседател поради искинати документи. Законот налага да се чуваат претседателските документи од секаков вид. Законски, тие не можат да бидат уништени само затоа што така се чувствува претседателот“, рекол Бешлос, а пренесува Гардијан.

Бешлос истакнал дека Законот за претседателска евиденција од 1978 година бил донесен како одговор на обидите на Ричард Никсон да ги однесе своите претседателски документи и ленти со себе во Калифорнија, каде што биле изложени на ризик од уништување.

„Никој не може да ги одземе и да ги продаде за готовина. Ниту може да ги даде на некоја странска влада што му се допаѓа. Законот за претседателски записи од 1978 година беше донесен како одговор на обидот на Никсон да ги однесе своите претседателски ленти и документи со себе во Калифорнија, каде што беа во опасност да бидат уништени. Ако тој незаконски ги зел (Трамп) доверливите документи за национална безбедност и ги сокрил во неговата вила на Флорида (а особено ако ги споделил со странци), можеби ги ставил на ризик сите наши животи и животите на нашите семејства“, додава тој.

За потсетување, поранешниот американски претседател Доналд Трамп во понеделникот изјави дека неговиот дом во Мар-а-Лаго, Флорида е „под опсада“ од „голема група“ агенти на ФБИ кои извршиле налог за претрес.


„Никогаш вакво нешто не му се случило на претседател на САД. Откако работев и соработував со релевантните владини агенции, овој ненајавен упад во мојот дом не беше неопходен или примерен“, рече Трамп, а пренесува „Фокс њуз“.

Тој оцени дека акцијата претставува „несоодветно однесување на обвинителот“ и „вооружување на судскиот систем“ со цел да се спречи неговата повторна кандидатура за американски претседател.


„Таков напад може да се случи само во опустошените земји од третиот свет. За жал, Америка сега стана една од тие земји, корумпирана на досега невидено ниво“, рече Трамп, наведувајќи дека агенти на ФБИ упаднале во неговиот сеф.

„Која е разликата помеѓу ова и Вотергејт, каде оперативци упаднаа во Демократскиот национален комитет?“, се запраша тој.

„Овде, напротив, демократите упаднаа во домот на 45-от претседател на САД“, рече Трамп.
Спонзорирани линкови

Маркетинг