Медведев: Одлуката за операцијата во Украина беше тешка, но добро осмислена

Макфакс

30/06/2022

22:08

3.387

Големина на фонт

а а а

Одлуката за започнување на руска специјална воена операција за заштита на Донбас беше тешка, но добро осмислена и изнудена, изјави денеска заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

„Не беше лесно да се донесе одлука, но токму затоа беше добро обмислена и избалансирана“, рече тој во говорот на Меѓународниот правен форум во Санкт Петербург.

„Кога се исцрпени сите средства за мирно решение, кога направивме се за да ја решиме ситуацијата со дипломатски методи, поинаку веќе не беше можно“, изјавил Медвдев пишуваат медиумите.

„И тоа директно го илустрира повлекувањето на украинските функционери од претходно објавените намери и нивното признавање дека договорите од Минск се само изговор за добивање време за зајакнување на вооружените сили“, посочил Медведев.

Зборувајќи за заканата од НАТО, Медведев напоменал дека Русија веќе 30 години упорно и трпеливо се обидува да постигне договор за принципите на еднаква и неделива безбедност во Европа, пренесе Тасс.

„Одговорот беа само трикови, измами, притисоци и уцени. Беше бескорисно. Никој не не слушна“, нагласил Медведев.Спонзорирани линкови

Маркетинг