Руските сили се повлекоа од Змискиот Остров во Црното Море

Макфакс

30/06/2022

12:21

4.129

Големина на фонт

а а а

Руското Министерство за одбрана соопшти дека руската армија денеска се повлекла од Змискиот Остров во Црното Море.

„По завршените задачи, вооружените сили на Руската Федерација, како чекор на добра волја, го повлекоа гарнизонот што беше стациониран на Змискиот остров“, соопшти Министерството, пренесува Тасс.

Одлуката за повлекување на гарнизонот од Змискиот остров ќе го спречи Киев да шпекулира за прашањето за неможноста за извоз на жито, се вели во соопштението.


„Со повлекувањето на гарнизонот од Змискиот остров, Руската Федерација покажува дека не се меша во напорите на ОН да организира извоз на земјоделски производи од Украина“, додаваат од руското министерство.

Украинците тврдат дека ја погодиле и уништиле руската опрема на островот.

Змискиот остров отсекогаш бил од стратешко значење. Во советско време, таму имаше воена база, па можеше да се закотви хелиодром и две платформи со големи воени бродови длабоки до осум метри.


Со децении, островот беше забранета област која можеше да се користи само од војската. Змискиот остров беше една од првите цели на првиот ден од агресијата.Спонзорирани линкови

Маркетинг