Москва до Западот: Ако ги отвориме пристаништа, укинете ги санкциите

Макфакс

23/05/2022

19:48

3.293

Големина на фонт

а а а

Минатата недела ОН побараа од Русија да го отвори пристапот до украинските пристаништа на Црното Море – да дозволи извозот на жито да продолжи. Шефот на Светската програма за храна на ОН, Дејвид Бисли, сугерираше дека затворањето на пристаништата ја влошува кризата со храна.

Русија бара да се ревидираат санкциите наметнати на Москва во замена за отворање на пристаништето, наведува новинската агенција „Интерфакс“.

Украина, еден од најголемите светски производители на жито, ги користеше своите поморски пристаништа за најголемиот дел од својот извоз.Спонзорирани линкови

Маркетинг