Леден колач од јагоди: Неодолив десерт кој потекнува од Италија

Точка

23/05/2022

15:38

31.371

Големина на фонт

а а а

Времето на јагодите секогаш го користиме за најслатки десерти, а денес ви пренесуваме рецепт за колач кој се подготвува за многу кратко време.

Потребни состојки:

- 300 мл. засладена слатка павлака
- 800 гр. јагоди
- 150 гр. сечкани јагоди
- 300 гр. бисквити
- шеќер во прав

Начин на подготовка:

Изматете ја слатката павлака, а потоа изблендирајте ги јагодите и додајте ги. Добро промешајте, па додајте ги и сечканите јагоди.

Обложете сад со проѕирна фолија и ставете ги бисквитите на дното. Истурете ја смесата со јагоди, па одозгора додајте уште еден ред бисквити. Покријте со фолија и оставете во замрзнувач околу 4 часа. Посипете со шеќер во прав.
Спонзорирани линкови

Маркетинг