Црна Гора го продолжи „походот“ и ја декласираше Хрватска

Макфакс

20/01/2022

18:30

11.899

Големина на фонт

а а а

Црна Гора, засега, е најголемата сензација на Европското првенство во Унгарија и Словачка, откако во едностран меч успеа да ја декласира фаворизираната Хрватска со 32:26 за одличен старт на втората рунда на шампионатот.

По Македонија и Словенија, на патот на Црногорците како пречка се исправија „каубојците“, но од стартот на мечот се виде дека тие се далеку помотивирани за да стигнат до неверојатна предност од шест гола на полувреме (15:9). Предводени од фантастичниот Симиќ на голот (кој заврши со нереални 14 одбрани), Црногорците го оддржуваа водството и во второто полувреме за голема победа.

Во првиот меч од втората група, во судирот на старите ракометни сили, Шведска и Русија, „трите круни“ стигнаа до убедлива 29:23 победа.

ЕУРО 2022, ВТОРА РУНДА

ГРУПА 1

Црна Гора – Хрватска 32:26 (14:9)

Франција – Холандија 18.00 ч.

Данска – Исланд 20.30 ч.

ГРУПА 2

Шведска – Русија 29:23 (16:13)

Германија – Шпанија 18.00 ч.

Полска – Норвешка 20.30 ч.Спонзорирани линкови

Маркетинг