Ибрахимовиќ го избра најдобриот фудбалер и спортист на сите времиња

Точка

07/12/2021

18:15

6.164

Големина на фонт

а а а

Златан Ибрахимовиќ уште еднаш никој не остави рамнодушен. Напаѓачот на Милан во изјава за Кориер дело Спорт го избрал најдобриот фудбалер во историјата.

Пред сите истакнал дека Мухамед Али е најголемиот спортист на сите времиња, наведувајќи дека неговиот избор не се однесува само на спортот, туку и на однесувањето надвор од теренот.

"Поради неговиот карактер, личност, поради тоа беше најдобар. Зборуваше за работи кои ги претвораше во дела", тврди шведскиот напаѓач.


"За мене најдобар е Роналдо II. Подобар од Марадона? Не го гледав Марадона. Можеби за другите генерации тој беше најдобар од сите. Но, јас Роналдо го запознав и гледав како дете. Се обидував, но не успеав да бидам брз како него", рекол Ибра.

Интересно е тоа што ниту Кристијано Роналдо ниту Меси не влегле во дебатата. Но, тогаш го запрашале и за нив:

"И двајцата се многу добри. Беше тежок изборот. Но, ако морам да кажам, тогаш го избирам Меси, бидејќи играв со него, го гледав одблиску и знаев што се поседува, природна дарба и сосема вродена", рекол Златан.Спонзорирани линкови

Маркетинг