542 казни за брзо возење

Макфакс

06/12/2021

11:31

502

Големина на фонт

а а а

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што биле казнети 542 возачи.

Од нив 40 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 13 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа, 258 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 284 надвор од населено место.

МВР апелира до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за побезбедни патишта.Спонзорирани линкови

Маркетинг