Урнебесни твитер реакции поради забраната за употреба на пластични кеси: „Не оставајте кеси во автомобилите, ќе ви ги обијат“

Точка

01/12/2021

09:58

6.870

Големина на фонт

а а а

Од денеска стапува насила обврската за наплата на кесите за носење стоки.

Законот, како што појаснија надлежните предвидува забрана за употреба на пластични кеси на пазарот во земјава,забрана за пуштање на пластично пакување на еднократна употреба во угостителски објекти на територијата на заштитени подрачја во државава, дозволена употреба на биоразградливи кеси за носење на стоки кои се произведени согласно пропишаните стандарди за биоразградливост, надоместок за употреба на биоразградливи кеси за носење на стоки ќе чини 15 денари од парче.

Оваа одлука предизвика реакции во јавноста, па твитерџиите и овојпат не беа „имуни“ на своите коментари.

Ви пренесуваме дел од нив:
Спонзорирани линкови

Маркетинг