Бугарскиот главен јавен обвинител на средба со Љубомир Јовески

Макфакс

27/10/2021

17:38

617

Големина на фонт

а а а

Можностите за унапредување на соработката во сите области, а особено во борбата против организираниот и прекуграничниот криминал, беа во фокусот на денешната средба на јавниот обвинител на Република Северна Македонија, Љубомир Јовески, со Иван Гешев, главен јавен обвинител на Република Бугарија.

Работната посета на бугарскиот главен обвинител во Скопје се остварува по покана на Јовески. Во делегацијата што ја предводи Гешев е и Сијка Милева, јавен обвинител во Јавното обвинителство на Република Бугарија.

Јовески и Гешев на состанокот ги разгледаа можностите и потребите за евентуална измена на меморандумот за соработка меѓу двете обвинителства склучен во 2015 година, а дискутираа и за правците за натамошна соработка. Притоа разменија искуства и разговараа за правните норми во двете земји, кои се однесуваат на постапувањето во предмети против сериозен и организиран криминал.

Во рамките на дводневната работна посета на земјава, делегацијата на Јавното обвинителство на Република Бугарија се сретнa и со министерот за правда, Бојан Маричиќ, како и со основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.Спонзорирани линкови

Маркетинг