Шокантни снимки од дрон од Ла Палма: Туристичкиот бисер исчезнува во оган и пепел

Точка

24/10/2021

22:46

5.585

Големина на фонт

а а а

Неодамнешните објавени снимки од дрон покажуваат хипнотички глетки од Ла Палма, каде вулканот Кумбре Вијеха не престанува да исфрлува лава, чад и пепел во воздухот.

Стотина луѓе се евакуирани во четврток вечер откако е кажано дека лавата навлегла подлабоко во нивниот град, а во петокот двата потоци се споиле во еден.

Иако повеќето острови со 85.000 жители не се погодени од ерупцијата, на западната страна лавата уништила животи и домови на жителите.


Околу 7.500 луѓе биле присилени да побегнат од островот откако вулканот почнал да еруптира пред повеќе од месец дена, а научниците велат дека ерупцијата би можела да трае три месеци.

Крајот не се гледа, предупредил претседателот на Канарските острови, Анхел Виктор Торес.

"Уште недели има пред нас. Поминуваме многу тешки времиња. Но, ниту еден жител на Ла Палма нема да мора да го напушти островот за да продолжи со живот", рекол тој.


Поголемиот број од жителите се преселиле кај семејствата или пријателите, а околу 430 луѓе се наоѓаат во привремени живеалишта кои ги обезбедила локалната власт.Спонзорирани линкови

Маркетинг