Гледачите избраа: Топ 10 воени филмови на сите времиња

Точка

23/10/2021

14:10

6.084

Големина на фонт

а а а

Читателите на порталот „Ranker“ ги обожуваат топ-листите, овојпат гласале за најдобри филмови со воена тематика.

Од класици до понови остварувања, овој попис ги рангира најдобрите филмови за војните, битките и воените конфликти.

Филмовите рекреираат некои од најзначајните настани во светската историја од различни перспективи и со различни намени и намери.

Некои од врвните филмови се обидуваат што пореално да ги рекреираат настаните кои ги прикажуваат.

Ова е листата на топ 10 филмови:

10. „The Great Escape“


9. „ Platoon“


8. „Patton“


7. „Black Hawk Down“


6. „We Were Soldiers“


5. „A Bridge Too Far“


4. „ Schindler's List“


3. „Lawrence of Arabia“


2. „Das Boot“


1. „Saving Private Ryan“Спонзорирани линкови

Маркетинг