Неверојатно невреме ја погодило Австралија

Точка

20/10/2021

10:17

2.029

Големина на фонт

а а а

На источниот брег на Австралија оваа недела паднал град со рекордна големина, а во некои делови на Квинсленд паѓале парчиња мраз со големина на грејпфрут, било соопштено денеска од националната метеоролошка служба.

Бурата, проследена од град со големина на грејпфрут, со дијаметар од 16 центиметри, во понеделникот го погодила подрачјето Јалборо северно од Макаја, на 954 километри северно од Јалборо .

На видео снимките до кои дошол "Reuters", може да се види и како возилата и една зграда во индустриската зона Голд Коуст во понеделникот биле оштетени од градот и еден маж кој со раце чисти парче мраз со големина на топче за голф.

Толку голем град е ретка појава, и се случува само под посебни услови.Спонзорирани линкови

Маркетинг