Вархеји во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Макфакс

21/09/2021

10:38

967

Големина на фонт

а а а

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија.

Детали за разговорите не се соопштуваат, но упатените велат дека темата ќе биде ветото на Бугарија за почеток на преговорите за членство во ЕУ со Северна Македонија, пренесе БНР.

Предвидени се средби со претседателот Румен Радев и министерот за надворешни работи Светлан Стоев.Спонзорирани линкови

Маркетинг