Закаријас: Шефовите на дипломатии на ЕУ расправаат за прашањето за проширување

Макфакс

22/06/2021

12:32

482

Големина на фонт

а а а

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска ќе разговараат за многу важно прашање за проширување кон Западен Балкан, изјави Ана Паула Закаријас, министер за надворешни работи на Португалија.

Закаријас рече дека министрите во Луксембург ќе разговараат за тоа кога ќе може да се одобри отворањето на првите поглавја во преговорите со Северна Македонија и Албанија како и за состојбата во преговорите за членство со Србија и Црна Гора.

Таа посочи дека е многу добро што членките на ЕУ ја одобриле повеќегодишната предпристапна програма ИПА-III за Западен Балкан, во износ од 14,6 милијарди евра, до 2027 година.

Во врска со спорот со Бугарија, според извори на Бугарското национално радио (БНР), не се очекува промена во позицијата на Бугарија во однос на ветото.

Инаку пред почетокот на состанокот повеќе министри упатиле охрабрувачки пораки и поддршка за Македонија и Албанија на патот кон ЕУ.Спонзорирани линкови

Маркетинг