Кремаста, вкусна, подобра од руска: Мора да го пробате рецептот за оваа салата!

Точка

10/04/2021

22:34

3.177

Големина на фонт

а а а

Иако е слична на француската, полската салата сепак малку се разликува - првично поради мирисот на зачин, кој му дава пријатна и топла арома, а многумина кои ја пробале велат дека е повкусна и од руската салата, која им е омилена на Македонците.

Состојки:

- 4 средни компири

- 2 средни моркови

- 4 јајца

- 6 кисели краставички

- 2 помали јаболки

- 2 лажици густ јогурт

- 5 лажици мајонез

- 1 лажица сенф

- зачини

- сол и бибер


Подготовка:

Ставете ги компирите и морковите во тенџере, додадете вода и оставете да зоврие. Варете додека не омекнат, а јајцата сварете ги во друг сад.

Кога ќе се изладат, излупете ги компирите, па исецкајте ги на коцки. Исецкајте ги и морковите, јајцата, киселите краставички и јаболките. Ставете зачини.

Измешајте ги со густ јогурт, мајонез и сенф.

Префрлете ги сите состојки во еден сад, па внимателно мешајте додека преливот и останатите состојки не се соединат. По потреба дополнително зачинете и оставете да се излади.

На здравје!Спонзорирани линкови

Маркетинг