Атлетико го потврди доаѓањето на Муса Дембеле

Макфакс

13/01/2021

20:36

558

Големина на фонт

а а а

Атлетико Мадрид го комплетираа трансферот на Муса Дембеле од Лион носејќи го францускиот напаѓач во шпанската престолнина со заем со опција за купување.

Атлетико ќе плати 1,5 милион евра за заемот на Дембеле, а на крајот на сезоната ќе може да го купи за 33,5 милиони евра, со потенцијални 5 милиони евра бонуси откако тој постигна повеќе од 20 гола во двете полни сезони со Лион, каде што пристигна од Селтик во 2018 за 20 милиони фунти.

Оваа сезона тој има само еден гол во 16 настапи, а на „Ванда Метрополитано“ ќе го замени Диего Коста, кој го раскина договорот со клубот. Лион, пак, најверојатно, ќе го добије Ислам Слимани од Лестер откако тој претходно во минатите сезони им беше позајмен на Њукасл, Фенербахче и на Монако.Спонзорирани линкови

Маркетинг