(Видео) Двајца од повредените во Париз се борат за живот

Макфакс

25/09/2020

14:30

145

Големина на фонт

а а а

Двајца од повредените во нападот со нож во близина на поранешното седиште на магазинот „Шарли Ебдо“ во Париз се во сериозна состојба. Според медиумите, кои се повикуваат на полициски извори, осомничениот за нападот веќе е приведен.

„Се случи сериозен инцидент во Париз, убодниот напад беше извршен пред поранешното седиште на ‘Шарли Ебдо’, оставајќи четворица повредени, од кои двајца се во сериозна состојба “, рече францускиот премиер Жан Кастекс.

Редакцијата на „Шарли Ебдо“ беше нападната од исламистички теоретичари на 7 јануари 2015 година.

Двајцата напаѓачи тогаш убија 12 лица, вклучително и 10 вработени и 2 полицајци, а ранија уште 11 лица.
Спонзорирани линкови

Маркетинг