Нови 72 случаи на Ковид-19 во земјава, пациент од струшко Лабуништа почина на инфективно, тројца излекувани

Точка

05/04/2020

14:12

4.616

Големина на фонт

а а а

Во период од 24 часа регистрирани се 72 нови случаи на коронавирус во земјава, информираат од министерството за здравство.

По градови: Скопје – 14, Куманово -21, Штип – 1, Прилеп – 9, Тетово-12, Струга- 1, Велес – 1, Битола – 2, Гостивар – 1, Радовиш – 1, Крушево – 2, Кочани – 7.

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 до денес во нашава земја изнесува 555 лица. Според местото на живеење, досега случаи на Ковид-19 се регистрирани во: 

Скопје – 235
Куманово -114
Дебар – 49
Штип-19
Прилеп –33
Тетово – 29
Струга – 24
Велес – 10
Битола – 6
Охрид – 3
Кавадарци –2
Гостивар – 4
Гевглелија – 4
Струмица – 2
Крива Паланка- 2
Радовиш -3
Крушево – 2
Кочани – 14

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, неколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63-годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.Спонзорирани линкови

Маркетинг