Како медицинските работници од Кина ја слават победата на коронавирусот

Точка

28/02/2020

15:51

1.918

Големина на фонт

а а а

Со денови се бореле против коронавирусот "од првите линии", а потоа земале момент одмор и танцувале.

Медицинскиот персонал во една болница во југоистичната кинеска провинција Анхуи од среќа танцувал во дворот, откако повеќе излечени пациенти биле пуштени од болница. 

Со денови против коронавирусот неуморно се бореле од прва линија, а потоа земале момент одмор и танцувале дел од балетот "Лебедово езеро".

Од таа болница во краток рок биле пуштени шест пациенти, а во целата земја излечени биле 32.000 пациенти, пренесува South China Morning Post.

Нивниот радосен танц допрел милиони корисници на интернет.

"Неодоливи се и заслужуваат многу почит", "Тие се вистински ангели", се само некои од коментарите.Спонзорирани линкови

Маркетинг