Апокалипса во Велика Британија! Невремето Денис ги потопи и авионите...

Точка

17/02/2020

14:08

5.795

Големина на фонт

а а а

Велика Британија вчера беше погодена од невремето Денис, проследено со силни ветрови и обилни врнежи од дожд поради што беа издадени над 300 предупредувања за поплави ширум земјата, а особено критична е ситуацијата во јужен Велс.

Во повеќе мeста на југот од Велс издадени се предупредувања од највисок степен што значи дека постои опасност по живот за жителите.

И во Херифорфшир во Англија домовите се поплавени, а еден од жителите изјавил дека невремето “било како торнадо“.

Властите претходно ги предупредија граѓаните да се заштитат од “опасните по живот поплави“ во Велс и Шкотска.

Локалните медиуми наведуваат дека реката Таф во велшкиот град Понтипол се излеала од коритото, а опасност се заканува и од реката Нит на југот од Велс.
Спонзорирани линкови

Маркетинг