Овогодишното доделување на Оскари беше историско... „Parasite“ замина со најмногу награди, а ова се сите добитници

Точка

10/02/2020

11:23

3.081

Големина на фонт

а а а

Синоќа се одржа 92-то доделување на Оскарите, а целиот настан беше во боите на знамето на Јужна Кореја и режисерот Бонг Џун Хо кој замина дома со најголем број награди, воедно и со главната која му припадна за филмот „Parasite“.

Овогодишното доделување на наградите за Оскар влезе во историјата затоа што во категоријата најдобар филм победата ја однесе јужнокорејскиот филм „Parasite“.

Во продолжение погледнете кој ги доби престижните награди за овогодишното доделување на наградите за Оскар:

1. Најдобар филм - „Parasite“

2. Најдобра машка главна улога - Хоакин Финикс


3. Најдобра женска главна улога - Рене Зелвегер

4. Најдобра споредна машка улога - Бред Пит

5. Најдобра женска главна улога - Рене Зелвегер


6. Најдобра женска споредна улога - Лора Дерн


7. Најдобар режисер - Бонг Џун Хо

8. Најдобар анимиран филм - „Toy Story 4“

9. Најдобро сценарио - „Parasite“

10. Најдобро адаптирано сценарио - „Jojo Rabbit“


11. Најдобар документарен филм - „American factory“

12. Најдобри визуелни ефекти - „1917“

13. Најобра филмска музика - „Joker“

14. Најдобра филмска песна - (I'm Gonna) Love Me Again

15. Најдобра шминка и фризура - „Bombshell“

16. Најдобра филмска монтажа - „Ford v Ferrari“

17. Најдобра монтажа на звук - „Ford v Ferrari“

18. Најдобар микс од звуци - „1917“


19. Најдобар кинематографски приказ - „1917“

20. Најдобар краток документарен филм - „Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)“

21. Најдобар продукциски дизајн - „Once Upon a Time…in Hollywood“Спонзорирани линкови

Маркетинг