Бизарно: Кинезите масовно преземаат апликација за "доаѓањето на крајот на човештвото"

Точка

24/01/2020

14:55

738

Големина на фонт

а а а

Кинезите сè почесто преземаат игра во која целта е "да се приближи човековата историја до крајот", како што пишува и во официјалниот опис, а ја направил британски "Ndemic".

Оваа игра завчера го заземала првото место на листата од платени iOs апликации во Кина. 

Причината за ова е епидемијата на коронавирусот од кој, како што се известува, настрадале 17 луѓе а се разболеле уште најмалку 4400, според податоците на апликацијата Sensor Tower.

"Plague Inc." ги става играчите во контрола на патоген кој можат да го користат да го уништат светот пред човештвото да развие отпорност, пишува "New York Post".

"Најдобар начин да се победи стравот е соочување", напишал еден набљудувач на кинеската социјална мрежа "Weibo".Спонзорирани линкови

Маркетинг