(Видео) Русковска: На почетокот на јануари се надевам на второ обвинение за „Рекет“

Макфакс

14/12/2019

15:34

1.814

Големина на фонт

а а а

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Русковска рече дека втората истрага за случајот „Рекет“ е при крај и очекува на почетокот на јануари да биде подигнато обвинение.

„Се привршува истрагата. Се надевам дека на почетокот на јануари ќе биде подигнато обвинение“, рече обвинителката.

Таа кажа дека не знае кој ја пуштил пратеничката Фросина Ременски од споредниот влез на зградата и за тоа може одговор да даде претседателката на Апелациониот суд, бидејќи зградата не е на Обвинителството.

Истрагата беше отворена за исплатата на 720 илјади евра и за парите од струшката фирма на невладината организација на Бојан Јовановски. Покрај Јовановски, осомничени се татко му Миле Јовановски, Фросина Ременски, Јасна Мандиќ.Спонзорирани линкови

Маркетинг