12-годишна атлетичарка освоила три медали во Најк “патики” кои сама ги направила од завои

Точка

13/12/2019

20:01

3.777

Големина на фонт

а а а

12-годишна атлетичарка од Филипини освоила три златни медали во Најк “патики” кои ги направила сама.

Реа Булос ги направила патиките од завои, а нејзината приказна веднаш се проширила на социјалните мрежи. Таа доминирала на натпреварот “Iloilo Schools Sports Council Meet” на кој освоила три злата во различни дисциплини – била прва во трките на 400, 800 и 1500 метри. 

Фотографиите од нејзините стапала набрзо стигнале и до главниот тренер на еден професионален тим од Филипините. Џеф Каријасо, тренер на кошаркарската екипа “Alaska Aces”, ги замолил своите следбеници на Твитер да му помогнат да ја пронајде младата атлетичарка.

##https://twitter.com/JoshuaJEnriquez/status/1204355663276564481##

За помалку од два часа, Каријасо ги добил деталите кои ги барал и ја контактирал Реа и нејзиниот тим, а и многу други корисници на социјалните мрежи искажале желба да му помогнат на младото девојче.Спонзорирани линкови

Маркетинг