Намалена видливост поради магла на Стража, Ѓавато, Плетвар и Пресека

Макфакс

10/12/2019

19:22

408

Големина на фонт

а а а

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Намалена видливост поради магла има на патниот правец Тетово-Попова Шапка од 10-20 метри, на Стража 50-80 м, на Ѓавато, Плетвар и Пресека видливоста е до 100 метри.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. 

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.Спонзорирани линкови

Маркетинг