Силен земјотрес во Индонезија, опасност од цунами

Макфакс

14/11/2019

20:40

955

Големина на фонт

а а а

Силен земјотрес со јачина од 7,1 степен по Рихтер ја погоди Индонезија, по што е издадено предупредување за можна појава на цунами.

Според Американскиот геолошки институт, земјотресот е регистриран на длабочина од 45 километри, со епицентар 138 километри северозападно од островот Тернате.Локалните медиуми соопштуваат дека населението во паника ги напуштило своите домови.Спонзорирани линкови

Маркетинг