Шојгу: Нема да распоредиме нови ракети во Европа, но само под еден услов

Макфакс

18/08/2019

13:16

2.369

Големина на фонт

а а а

Русија нема да распоредува нови ракети се додека САД исто така се воздржат во Европа и Азија, изјави рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, откако Вашингтон се повлече од договорот од времето на СССР за елиминција на оружјето.

САД официјално се повлекоа на 2 август од договорот со Русија за елиминација на нуклеарните проектили со краток и среден дострел, обвинувајќи ја Москва за крешње на тој договор и за разместување на забранети ракети, што пак Кремељ го негира.

Договорот е склучен во 1987 година и со него се елиминирани ракетите со дострел од 500 до 5500 километри.

Русија исто така се повлече од договорот, но Шојгу рекол дека не планира да распоредува нови ракети.
Спонзорирани линкови

Маркетинг