Кулминација на тензичната атмосфера во СЈО: Без претрес на обвинителите по наредба на Јанева, нема влез и излез од СЈО!

Точка

15/08/2019

17:52

2.125

Големина на фонт

а а а

Според информациите од повеќе македонски медиуми, Специјалната обвинителка Катица Јанева денеска наредила сите вработени во Специјалното јавно обвинителство да бидат претресувани при влез и излез од зградата на институцијата.

Оваа наводна одлука на Јанева не им се допаднала на вработените и другите обвинители, кои бурно реагирале поради претресите.


Катица Јанева следниот вторник ќе даде исказ и ќе биде сослушана од страна на Обвинителството за организиран криминал и корупција, по што ќе се знае каков ќе биде нејзиниот статус во истрагат за случајот „Рекет“.

Според неофицијални информации, тензиите во СЈО започнале во понеделникот по одржување на колегиум на обвинителите.Спонзорирани линкови

Маркетинг