Еве која марка на автомобили има најлојални сопственици на светот

Супермен

22/07/2019

14:20

1.665

Големина на фонт

а а а

Новите податоци до кои дошла аналитичката куќа “J.D. Power” покажува кој автомобилски бренд има најлојални клиенти.

Судејќи по бројките, сопствениците на Lexus најверојатно ќе се одлучат повторно да седнат во некои од моделите на оваа марка кога ќе дојде време за купување на нов автомобил. 


Дивизијата на луксузни автомобили на Toyota се нашла на врвот на листата со процент на лојалност кој изнесува 47,6 отсто.

Еве ја и комплетната листа:

Lexus - 47,6 отсто

Mercedes-Benz - 44,2 отсто


BMW - 43,6 отсто

Porsche - 43,5 отсто

Audi - 43,3 отсто


Land Rover - 40,3 отсто

Masserati - 38 отсто

Acura - 36,1 отсто

Lincoln - 35,5 отсто


Cadillac - 34,1 отсто

Volvo - 33,3 отсто

Jaguar - 20,6 отсто

Lexus дури успеал и да направи голема разлика помеѓу себе и конкуренцијата и да се дистанцира од сериозните произведувачи на луксузни возила како што се Mercedes, Audi и BMW.


Спонзорирани линкови

Маркетинг
назад до tocka.com.mk