Русија во вселената праќа човеколик Робот: Федор прво оди на МВС, а потоа на Марс

Точка

21/07/2019

12:39

2.738

Големина на фонт

а а а

Рускиот хуманоиден робот Федор ќе тргне на Меѓународната вселенска станица на 22-ри август, каде ќе мине една и пол недела, најавил денес генералниот директор на "Роскосмос", Дмитриј Рогозин на космодромот Бајконур.

Овој робот го носи името "Skybot F-850". 

Рогозин рекол дека хуманоидниот робот во иднината ќе биде пратен и на месечината во рамките на подготовките з праќање на човечка мисија.

"Ќе имаме подготвителна фаза за тоа - прво ќе пратиме хуманоиден робот, а после тоа и луѓе, за да ги проучиме сите ризици и да научиме да се бориме со нив", рекол тој.

Андроидниот робот Федор е создаден во соработка со "Android Techincs" И руската фондација за напредни истражувачки проекти со техничка поддршка од министестрвото за вонредни ситуации на Русија.
Спонзорирани линкови

Маркетинг