Вака моќниот руски мразокршач го сече Арктикот: 75.000 коњски сили одат низ дебелиот мраз, а екипажот открива што сè видел на тој опасен пат

Точка

26/06/2019

13:21

6.216

Големина на фонт

а а а

Безграничната убавина на Арктикот е забележана во сиот свој раскош од еден од најголемите руски нуклеарни мразокршачи - "Јамала".

Можете да видите како "секачите" на овој моќен брод го сечат ледениот хоризонт. 

Екстремните арктички услови не биле никаков предизвик за 75.000 коњски сили на атомскиот мразокршач додека пловел низ непроодните пространства на Северната морска рута прекриена со дебел мраз.

Импресивната снимка настанала во текот на март 2018-та, при проаѓањето преку Баренцовото море до Нова Земја.

"Видовме северни светла и поларни мечки, а видовме и еден брод кој останал заробен во мразот", рекол членот на екипажот, Андреј Јефимов.Спонзорирани линкови

Маркетинг