Идеален рецепт за вкусен викенд доручек

Точка

14/06/2019

18:02

1.954

Големина на фонт

а а а

Викендите се резервирани за јадење со семејството. Идеален викенд доручек за целото семејство, многу брзо се подготвува, а неговиот вкус сите го паметат.

Потребно ви се следните состојки:

- помали парчиња леб (стар);
- 2 јајца;  
- 150 грама шунка; 
- 100 грама кашкавал; 
- 100 милилитри млеко. 


Подготовка: 

Исечете го лебот на помали парчиња. Плехот обложете го со хартија за печење, распоредете го лебот во круг, а помеѓу секое парче ставете парче шунка и кашкавал. Изматете ги јајцата со павлака, додадете млеко и сè измешајте убаво.

Прелијте го лебот со оваа смеса, а одгоре изрендајте малку кашкавал. Печете на 220 степени целзиусови и послужете го јадењето топло.

Спонзорирани линкови

Маркетинг