Град Скопје: Клинички центар ќе добие 2 нови монтажни гаражи

Макфакс

23/01/2019

14:49

419

Големина на фонт

а а а

Советот на Град Скопје на денешната седница гласа за одлуката за согласност на инвестициската програма за 2019 година на ЈП „Градски паркинг – Скопје“, а во рамките на оваа програма, како што посочија оттаму, Град Скопје преку јавното претпријатие предвидува нови 1.500 паркинг-места во градот во текот на оваа година.

Програмата предвидува изградба и на две монтажни катни гаражи во рамките на клиничкиот центар „Мајка Тереза“ со вредност од 50 милиони денари, со што капацитетот на ова паркиралиште предвидено е да се зголеми за дополнителни 350 паркинг-места, велат од Град Скопје.

„Едната катна гаража предвидено е да биде изградена во непосредна близина на Клиниката за гинекологија, а другата во непосредна близина на Клиниката за инфективни болести.

Со изградбата на овие две катни гаражи ќе се зголеми проточноста на возилата во кругот на клиничкиот центар што во најголем дел се возила во сопственост на вработените. Со тоа ќе се намали сообраќајниот метеж кој подолг период се создаваше и го нарушуваше редовното функционирање на клиничкиот центар.

На тој начин се излегува во пресрет пред сè на потребите на пациентите кои ги користат услугите на клиничкиот центар, а секако се излегува во пресрет и на дел од барањата на вработените на клиничкиот центар, како и на студентите и наставниот кадар на Факултетот за медицина“, се наведува во соопштението на Град Скопје.Спонзорирани линкови

Маркетинг