Единствена Македонија: Министерствата за референдумската кампања ќе потрошат десетици милиони евра

Макфакс

18/08/2018

15:51

1.471

Големина на фонт

а а а

Единствена Македонија изрази вознемиреност од денешната изјава на министерката за одбрана Радмила Шекеринска околу издвојувањата на министерството за кампањата за референдумот на 30 септември.

„Скандалот и вознемиреноста се уште поголеми ако се знае дека сите министерства и другите органи на државаната управа се задолжени да достават информации за средствата што ќе ги одвојат за кампања за референдумот и во услови кога само од едно министерство Шекеринска веќе одвои 1 милион евра, уште сега е јасно дека крајната сума од сите министерства и други државни органи ќе достигне десетици милиони евра народни пари за кампања за референдумот за промена на името и идентитетот на македонскиот народ“, се вели во реакцијата на Единствена Македонија. 

Политичката партија побара одговорност, за како што вели, флагрантното кршење на законите со едностраното буџетско финасирање на референдумската кампања.Спонзорирани линкови

Маркетинг